شهریور, 1398 بدون نظر کوپلر

معماری مدرن نام سبکی نوین و پیشرو در هنر معماری می باشد. هنر معماری مدرن Modern Architecture Art  در میانه دهه آخر قرن نوزدهم بنیان گذاری شد و سپس شروع به رشد و نمو کرد. معماری نوین واقعیتی انقلابی است که روش و سبک جدیدی در هنر معماری آغاز نمود. در معماری نوین اندیشه های خلاقانه همراه با نوع کارکرد، با یکدیگر ترکیب می گردند که نتیجه آن طرح معماری اجرا شده ای هست که پیش از آن وجود نداشت.

معمری مدرن

 

آیا معماری مدرن نوعی دانش و تکنولوژی است؟

آرشیتکت هایی که شیوه کارشان معماری نوین بود، در تلاش بودند تا شیوه نگرش مدرن را در قالب دانش و مهندسی و تکنولوژی، با جهان در حال تغییر هم سو کنند. اروپا که در حال صنعتی شدن بود، تاثیر بسزایی از معماری نوین پذیرفت. این تاثیر در دیگر نقاط جهان هم به چشم می خورد. سازه های نخستین هنر معماری مدرن برج های بلند و آسمان خراش ها بودند. مواد و مصالح مورد نیاز اجرای سازه های نوین چیزی نبود جز بتن، فولاد و شیشه. نورگیری در بطن معماری مدرن از اهمیت فراوانی برخوردار بود.

 

سادگی در طراحی و اجرای فرم و نما در معماری مدرن

 

سادگی در طراحی و اجرای فرم و نما در معماری مدرن

 

یکی از مهم ترین اصول معماری نوین ، سادگی در طراحی و اجرای فرم و نما است. معماری نوین به شدت کارکردی قدرتمند داشت و از مدرنیزاسیون بالایی برخوردار بود. اولویت نخست معماری نوین ، طراحی ساده  همراه با خلاقیت و آفرینشگری در فرم و نما می شد. نقطه عطف ماجرای حرکت معماری، در حقیقت یک رنسانس بزرگ بود که هنر معماری از کلاسیک به نوین تغییر جهت و محتوا یافت. ساختمان هایی مثل قصرها و کلیساها در معماری نوین از اهمیت خیلی کمی برخوردار بود. سخن یکی از معماران بزرگ لودویگ میس ون دروهه در رابطه با معماری نوین چنین بوده است: کمتر  بیشتر است. این سخن در تکامل معماری نوین تاثیر زیادی داشته است.

 

اولین و مهم ترین ویژگی معماری نوین ، خردگرایی است. استفاده از عنصر فلز نشان دهنده ی  آغاز معماری نوین می باشد. به ترتیب بهره جویی از بتن و شیشه هم وارد میدان توسعه معماری نوین گردید.  نمونه بارز معماری نوین برج ایفل بود که تمامی این مصالح نوین بتن و فلز و شیشه را در بردارد. ساختن سازه های به سبک معماری نوین بعد از جنگ جهانی دوم بیشتر شد. سادگی فرم و نما و همینطور بی تفاوتی معماری مدرن به تاریخ و فرهنگ تحت انتقادهای زیادی قرار گرفتند.

 

نگاهی به تاریخچه معماری مدرن

 

نگاهی به تاریخچه معماری مدرن

 

معماران به سوی جایگزینی برای طراحی داخلی از طریق ساخت شاهکارهایی با ساخت و ساز مصالح معماری نوین بودند که هم عملکردی و هم چشم‌نواز باشند. در حالی که آدلف لوس می گفت:(تزیئنات جنایت است)

جمله مشهور میس ون درروه «کم‌تر بیشتر است» از شیوه های محبوب عام محسوب می گردید.. روش معماری پوست و استخوان از شیوه های کاری میس بود، چون مینیمال در طراحی و اجرا، احساسی به شکل، بودن در نمای باز و پلان آزاد و به انسان دست می دهد..

مدرسه باوهاوس از آثار معماری مدرن ، توسط والتر گروپیوس در سال  ۱۹۱۹ طراحی و ساخته شد. باوهاوس معتقد به جمله ی « فرم تابع کارکرد است» بود یکی از سختی های معماری نوین در دهه ۱۹۳۰ به شمار می رفت.

 

معماری مدرن از چه ساختار و کارایی برخوردار است؟

با تاکید بر روی نقشه و فرم های هندسی ، مدرنیسم پدید آمد. سازه و فضای معماری اهمیت بسیار بالایی دارد. آرشیتکت هایی همانند فرانک لوید رایت از فضای زمین به شکلی بهره جسته اند که بر روی نما و نقشه سازه اثر  بکند. حضور ساختمان بر روی زمین از ویژگی های طبیعی پروژه معماری است که به شکل نقطه‌ی آغاز برای مرتبط ساختن نمای درون و برون استفاده شده است.

به طور مثال آرشیتکت های مدرنیسم اتاق‌هایی را طراحی نموده اند که رو به پاسیو و فضای باز گشوده شده و یا دیوارها شیشه‌ای هستند که ارتباط میان بیرون و درون به وجود آورده اند. یکی از ویژگی های مهم معماری نوین سادگی در طراحی و فرم است که بیشتر‌بر روی نمای بیرونی به عنوان یک  فضای کل تمرکز دارد. معماری نوین، پاکیزگی ، ‌کارکردگرایی و سادگی را در طراحی نمای خانه ترویج داده است و فضاهای داخلی خانه و عناصر سازه ساختاری به صورت اکسپوز برای ناظر قابل نمایش هستند.

 

آرمان سازه پدیده , کوپلر , خرید کوپلر , فروش کوپلر
 
برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *