شهریور, 1398 بدون نظر برج

آرمان سازه پدیده ، بار دیگر در خدمت شما می باشد.

متناسب با پیشرفت تکنولوژی ساختمان در جهان ، بعضی از کشورها در این زمینه پیشرفت قابل توجهی نکرده اند.

در حالیکه با وجود امکاناتی از جمله نیروی کار جوان و تحصیل کرده ، مراکز تحقیق و توسعه ، نوآوری و مصالح و ماشین آلات گوناگون هنوز با استفاده از روش سنتی به ساخت وساز ادامه می دهد که این روش دارای معایب بسیاری است از جمله گران بودن قیمت تمام شده ساختمان ، بالا بودن وزن مرده ساختمان ، سرعت پایین در ساخت و ساز ، پایین بودن کیفیت و ایمنی و غیره می باشد ، استفاده از مصالح سنتی و قدیمی رایج ، ساختمان را سنگین و اجرای کار را کند میکند ، تیرچه بلوک ، آجر مجوف قطعات بتنی ، موزائیک و سایر.

مصالح متداول ، بار مرده ساختمان را بالا می برد ، هزینه ساختمان را گران کرده و مقاومت آن  را در برابر زلزله کم می کند در ضمن ساختمان های پیش ساخته بتنی نیز پاسخگوی نیازهای موجود نمی باشند ، زیرا در تحولات ساختمان سازی و فناوری های آن مواردی وجود دارد که تا کنون  به آنها توجه کافی نشده است که خلاصه آن را  به شرح زیر می توان بیان کرد .

چگونه مدیریت کنیم؟
چه طرحی را انتخاب کنیم؟
معلومات چیست و مجهولات کدام است؟

 

نوع ساختمان را تعیین کنیم.کیفیت تا چه حد مهم است؟چه مصالحی انتخاب کنیم؟به جزئیات بیشتر توجه کنیم.برای مشتری ایجاد هر نوع تغییر امکان پذیر باشد.

به طور مثال تغییر و جابجایی یک دیوار جداکننده (Partition ) میسر باشد. قیمت مهم است باید رضایت خریدار را جلب نمود. بتن ، آهن و گچ باید درست مصرف شوند. ساخت و ساز ساختمان را درست انجام داد. کار را مرحله به مرحله انجام داد، از یک شروع کرده تا به صد رسید و باد سوار کار باشیم و آن را هدایت کنیم و آنگونه نباشد که کار هدایتگر ما باشد.

بهترین و بدترین بتن شامل آب، ماسه، سیمان، شن و آرماتور می باشد.  اگر در درست انجام شدن کار دقت کنیم کیفیت در اختیار ما  قرار می گیرد. بیشتر نارسایی ها ، کیفیت، زمان، هزینه و ایمنی های ساختمان بستگی به مدیریت دارد .

آیا می توان مدیر خوبی بود ؟

باید توجه داشت که رئیس با مدیر متفاوت می باشد. رئیس زیاد داریم ولی مدیر خوب کم داریم . در مدیریت: طرح، اجرا، آموزش، تحقیق و تصحیح حائز اهمیت می باشد. از بین بردن تصورات غلط مانند اینکه ساختمان های بتنی با دوامتر از ساختمان های چوبی هستند. آهن ، بتن و گچ مصالح اصلی موردنیاز می باشند. باید مصالح را استاندارد و درست انتخاب کرد. برای این کار مدیریت خوب لازم می باشد، نه ریاست .

باید مصالح را دقیق کنترل کرد . کیفیت خوب تاثیر زیادی در قیمت مصالح ندارد .

روشهای مناسب برای انواع ساختمان ها

 

برای ساختمان های تجاری ، اداری ، صنعتی ، آموزشی ، بیمارستان ، آپارتمان سازی و انبوه سازی   Tilt – Up  روش مناسبی می باشد. ساختمان های مسکونی ، ویلا و آپارتمان تا چهارطبقه با Wood Stud (چوبی)  و تا هفت طبقه با  Metal Stud (فلزی )  مناسب می باشد .ساختمان های بلند مانند اداری ، مسکونی و هتل ها با سیستم اسکلت فلزی پیش ساخته پیچ و مهره ، سقف های سبک فلزی یا چوبی ، دیوارهای Metal Stud   و استفاده از Isolator  و دمپرهای ضد زلزله ، بار مرده ساختمان ها را به مراتب کم می کنند و در نتیجه وزن ساختمان کاهش پیدا می کند .

آرمان سازه پدیده - کوپلر

 

موارد بکارگیری  Tilt –Up:

این روش درساخت فروشگاههای زنجیره ای ، مجتمع های اداری ، مراکز خرید انبارهای کالا ، ساختمان های صنعتی ، مدارس ، هتل ها ، آپارتمان ها به کار گرفته می شود .

مزایای  Tilt –Up:

طراحی و اجرای سریع بسیاری از مراحل ساخت به روش  Tilt – Up   با فشرده کردن برنامه زمان بندی ، به صورت همزمان انجام می شود . برنامه ریزی مناسب ، امکان ساخت و نصب سیستم نهایی ساختمان را در یک دوره کوتاه آماده می کند . نقل و انتقال سریع ، ایمن و راحت بر روی دال کف بتن ریزی شده باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود . برای بتن ریزی از نیروی کار و بتن آماده موجود در محل استفاده می شود .

در اجرای ساختمان ها با روش Tilt – Up  ، هزینه های حمل و نقل ، مصالح ، نیروی انسانی ماهر ، داربست و سایر هزینه ها با سهولت بیشتری قابل کنترل هستند چون متغیرهای محدود و انگشت شماری در Tilt-Up  وجود دارد . بتن آماده در دسترس ، آرماتوربندی راحت ، نیروی کار محلی از جمله این متغیرها می باشند .

با چرخه سریع ساخت که کاربری سریع را ممکن می سازد ، جریان نقدینگی را برای پیمانکار و کارفرما بهبود می بخشد .نوآوری ، نیروی محرکه رشد Tilt-Up  می باشد . تولید کارآمد ،  نماسازی زیبا ، مصالح بهتر مبین آن است که Tilt-Up  در انواع مختلف ساختمان و در هرجایی قابل استفاده است . برنامه ریزی صحیح و استفاده از کامپیوتر در طراحی و جانمایی پانل ها امکان ایجاد تغییرات به هنگام را در این سیستم فراهم می آورد .

پانل ها روی کف پرداخت شده اجرا شده باعث حذف قالب های عمودی ، داربست بندی و مشکلات آب و هوایی محل می شود . نیروی کار کمتر وصرفه جویی در زمان اجرای پروژه امکان به وقوع پیوستن اتفاقات پیش بینی نشده را به حداقل می رساند .پانل های Tilt-Up  می تواند با طرح های متنوع معماری ساخته شود :

بتن رنگ شده و نقاشی روی آن همراه با خطوط نما ترکیب مناسبی را در نما ایجاد می کند.زمینه ها می توانند با استفاده از خطوط تزئینی یا مصالح رایج تزئین شوند .

نمای اکسپوزرو می می تواند جهت نماسازی هنری استفاده شود. با استفاده از قالب طراحی شده می توان نمای مشابه نمای آجری ایجاد کرد. رنگ آمیزی و نماکاری ساده می تواند فضای سه بعدی را در سطح بتن ایجاد نماید. نمای ساختمان منحصراٌ می تواند محدود به ابتکار طراح ساختمان باشد . یعنی می توان نمای کاملاً انحصاری داشت .
دوام ساختمان های Tilt -Up  در مقابل زلزله و نیروی جانبی از قبیل باد آزمایش شده است و مقاومت آن به اثبات رسیده است . ساختمان هایی که در اوایل سال ۱۹۰۶  ساخته شده اند ،
امروزه هنوز پایدار هستند . حداقل ترک خوردگی ، نشست ، مقاومت در مقابل زنگزدگی و آتش سوزی ، از جمله پارامترهای موثر در دوام سازه های Tilt-Up  می باشد .

دیوارهای بتنی Tilt-UP  عایق حرارتی بوده  و هزینه های گرم و خنک کردن ساختمان را بکمتر می کند .

ساختمان های Tilt-Up  به دلیل داشتن مزایایی همچون مقاومت در برابر آتش سوزی ، پایدار در مقابل باد و زلزله ، هزینه پرداخت حق بیمه کمتری نسبت به سایر ساختمان ها دارند .

ساختمان های Tilt-Up  هزینه نگهداری کمتری دارند . ساختمان Tilt-Up  می تواند رنگ نشده و بدون هیچگونه اثر نامطلوبی باقی بماند و چنانچه رنگ شود ، فقط هر پنج تا ده سال یک بار نیاز به رنگ آمیزی مجدد دارد .

سطوح خارجی بتن ، با خاصیت آسیب پذیری کم ، به آسانی شستشو یا مرمت می شوند. با برنامه ریزی دقیق قبلی ، ساختمان Tilt-Up  می تواند طوری طراحی شود که با جداکردن آسان و جایگزینی پانل های بتنی امکان توسعه آسان را بوجود آورد و یا اینکه ورودی های جدیدی را ایجاد کند .

اگر ساختمان نزدیک فرودگاه یا بزرگراه پر سرو صدایی واقع شده باشد ،خواص جذب بالای پانل های Tilt-Up  محیط آرامی را فراهم خواهد کرد تا کار و زندگی در آنجا راحت باشد .

آرمان سازه پدیده - کوپلر

 

ساختمان هایی که با Wood Stud  ساخته شده اند را بدون استفاده از ستون ها و تیرهای فلزی تا چهارطبقه می توان طراحی کرد . اکنون در امریکا تعداد بسیار زیادی از ساختمان ها به این روش ساخته میشوند .

با گران شدن چوب و آسیب پذیری چوب در مقابل موریانه به جای چهارتراش  (Wood Stud) از ناودانی های با ضخامت به طور متوسط کمتر از ۲  میلیمتر استفاده می شود (metal stud)

این روش همانند چوب اجرا شده و فقط به جای میخ از پیچ خودرو استفاده می شود وبه علت خاصیت  ارتجاعی این stud ها ساختمان های ( metal stud ) در مقابل زلزله بسیار مقاوم هستند و همچنین این نوع ساختمان ها را می توان بدون استفاده از تیر و ستون فلزی می توان تاهفت طبقه ساخت .

قابل ذکر است که در ساختمان های بلند و Tilt-Up  استفاه از ( metal stud) برای دیوارهای داخلی و دیوراهای داخلی و دیوارهای غیر باربر بسیار رایج است . بنابراین استفاده از آن راه حل بسیار مناسبی برای ساختمان های سبک و مسکونی است.

آرمان سازه پدیده - کوپلر

 

ساختمان های بلند سبک (برج سازی) با استفاده از Base Isolatoror dumper امروزه به لحاظ ایمنی ، سرعت ، قیمت و کیفیت در ساختمان های بلند از فونداسیون بتنی و نصب ایزولیتر در ستون ها و تیرهای پیش ساخته پیچ و مهره ای برای ایجاد مقاومت در برابر زلزله استفاده می شود. در این ساختمان ها برای سقف ها از metal stud  یا پوشش فلزی و از ورق های فولادی گالوانیزه که با اشکال متفاوت نورد شده است به عنوان قالب بتن با ضخامت ۵  سانتیمتر و آرماتور برای دیوارها از  ( metal stud ) ، ایزوله و صفحات گچی و بتنی استفاده می شود .از محاسن این روش کم کردن از بار مرده ساختمان است که در تقلیل قیمت تمام شده و مقاوم سازی ساختمان بسیار موثر است . این روش در واقع به کارگیری قطعات درپی جهت ایجاد مفصل درساختمان است.

این قطعات جداکننده Seismic isolator   نامیده شده که قابلیت انطعاف پذیری ( Flaxibility ) و خمیدگی ( Deflection ) باعث کاهش فشار وارده بر ساختمان می شوند .

Base Isolator ها در هر نوع ساختمان به خصوص ساختمان های بلند ، جدیدالاحداث و موجود قابل استفاده می باشد .

همه موارد فوق نشان دهنده بخشی از واقعیت ها و تکنولوژی روز آمد دنیا در امر ساخت و ساز میباشد.

 

آرمان سازه پدیده , کوپلر , خرید کوپلر , فروش کوپلر
 
برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *